Kooliõde
Jane Tammsaar
e-post
mob 516 8338
Kooliõe poolt edastatav informatsioon
Lugupeetud lapsevanemad!
Täitõbi (pedikuloos) on tõsine probleem ja ekslik on arvamus, et täid tekivad mustusest: nakkuse võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest, ja sotsiaalsest kuuluvusest.
Täitõbe esineb sagedamini 3.-11.aastastel lasteaia- ja koolilastel (kahjuks eriti tüdrukutel). Peatäidega nakatumine toimub enamasti otseselt pea-pea kontaktil täitõve haigega ehk siis: see tõbi levib vaid otsese kontaktiga nakatunud inimestelt, nende juustest, kammilt, mütsilt, kõrvaklappidelt, käterätilt jms (koduloomad täitõbe ei levita!).
Pedikuloosi haigusjuhtumitest on vajalik valehäbita teavitada koolipersonali (eelkõige klassijuhatajat ja kooliõde): see on nakkuse piiramise seisukohast ääretult oluline, kontrollimaks teisi lapsi, leidmaks kontaktseid ja piiramaks nakatumist.
Emane peatäi (verd imev parasiit, elab umbes 30 päeva) muneb päevas juuksejuurtele 5-10 muna (tingud) ja kogu tema eluaja jooksul teeb see kokku 150-300 muna. Peatäid on pruunikat värvi; tingud valkjad või kollakad ning umbes kolm korda täidest väiksemad. 8-10 päeva möödudes koorub munast noor täi ehk nümf (pole veel võimeline paljunema ega nakatama, kuid peab ellujäämiseks saama esimese 24 tunni jooksul imeda verd, muidu hukkub). Nümfil kolm arengustaadiumi ning 9-12 päeva möödudes saab temast täiskasvanud täi.
Temperatuuril 29-30°C täi muneb (ja munadest kooruvad tingud). Üle +44°C täid hukkuvad. Väliskeskkonnas elavad täid kuni 2 päeva, aga tingud kuni kaks nädalat!
Miks saab laps ikka ja jälle täid?
Kui munad ei sure esimese tõrjega, võivad need kooruda ja täi elutsükkel algab otsast peale. Seetõttu on eriti oluline kontrollida 8-10 päeva pärast uuesti, kas täitõrje oli edukas. Uuesti nakatumise põhjus võib olla ka selles, et teie laps on kokku puutunud mõne teise lapsega, kellele pole täitõrjet tehtud. Seetõttu tuleks lisaks koolile või lasteaiale teavitada ka kogu lapse suhtlusringi!
Kui leitakse elus täisid, tuleb tõrjet korrata ja seejärel kord nädalas pead kontrollida. Oluline, et iga pereliikme juukseid kontrollitaks põhjalikult, selleks sobib spetsiaalne täikamm. Täivastase vahendiga töötlemine on vajalik üksnes siis, kui tuvastatakse aktiivne täidega nakatumine. Töödelge kõiki selliseid isikuid ühel ja samal päeval, et vältida uuesti nakatumist: http://peataid.com/nyda/kasutamine/
NB! Pedikuloosi ennetamisel saavutatakse häid tulemusi üksnes sel juhul, kui lastel ja nende vanematel, lasteasutuste ning hooldekodude personalil on piisavad teadmised täitõve levikufaktoritest ning hea hügieenitava reeglite järgimine on kombeks igapäevaselt. Kontrollige oma lapse juukseid regulaarselt!
Rohkem infot:
https://www.terviseamet.ee/et/uudised/taitobi-eestis-suvenev-probleem
https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-a-u/peataitobi
http://peataid.com/peataid/tuutu-putukas-tai/
Lugupidamisega,
Eve Rammul
Vastseliina Gümnaasiumi kooliõde